Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

W bibliotece zakiełkowała Mirabelka

W ramach oficjalnych obchodów 100-lecia niepodległości Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia”.

Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowania dzieci historią Polski oraz zwiększenie ich świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną.

Podczas warsztatów z najmłodszymi opowiadaliśmy o książce Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”. Tytułowa mirabelka, która jest narratorem opowieści rosła naprawdę. Dzieci dowiedziały się, że to niezwykłe drzewo przetrwało wojnę, getto, zagładę, stalinizm, ale nie przetrwało naszych czasów. Ścięto je podczas budowy apartamentowca.

Fragmenty książki, które w trakcie zajęć poznali uczestnicy, stanowiły dobry wstęp do dyskusji na temat II wojny światowej oraz trudów życia w getcie warszawskim. Okazało się, że mimo młodego wieku, dzieci posiadały sporą wiedzę o tym, jak wyglądało życie w czasie wojny.  Akcja ta była również świetną okazją, aby opowiedzieć najmłodszym o odwadze Ireny Sendlerowej oraz zachęcić ich do zapoznania się z serią książek „Czytam sobie z kotylionem”, czyli specjalnej, limitowanej edycji Czytam sobie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wszystkich młodych czytelników, którzy chcą poznać fascynujące historie związane z niepodległością i patriotyzmem już dziś zapraszamy do biblioteki!

Historia w spódnicy – Irena Sendlerowa


2018 rok ustanowiony został Rokiem Praw Kobiet. To właśnie z tej okazji Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza przygotowała dla młodzieży cykl warsztatów o Polkach, które zmieniły świat.  W październiku skupiliśmy się na postaci Ireny Sendlerowej – bohaterki wojennej, która w ciągu zaledwie trzech miesięcy ocaliła dwa i pół tysiąca dzieci.

Uczestnicy, pracując w grupach, zapoznawali się z czterema różnymi fragmentami opowieści o Irenie Sendlerowej. Analizując materiały dowiadywali się m.in. o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej, o tym jak Sendlerowa znalazła się w getcie czy też o działalności Żegoty. Każda grupa przedstawiła rezultaty swojej pracy pozostałym zespołom, dzięki czemu z 4 różnych zagadnień udało się nam wspólnie stworzyć  biografię bohaterki spotkania.

Historia getta warszawskiego nikomu nie była obojętna. Opowieści naprzemiennie wprawiały w niedowierzanie, smuciły, powodowały uczucie niesprawiedliwości, a także wzruszały do łez. Wszyscy byliśmy zgodni co do jednego – Irena Sendlerowa bezapelacyjnie zasłużyła na Order Orła Białego oraz odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zajęcia, w których udział wzięło ponad stu uczniów z powiatu sępoleńskiego inspirowane były książkami „Opowiadania na dobranoc dla młodych buntowniczek”, „Kto uratował jedno życie” oraz „Listy w butelce”.

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech